2. 2. 2020: Zomrel Ivan Král, hudobník, skladateľ a spolupracovník mnohých hviezd

Zomrel Ivan Král
Československá rocková legenda, Ivan Král

Ivan Král sa narodil v roku 1948 v Prahe. Jeho otec, novinár, prekladateľ a tlmočník pre OSN (UN), bol kritikom vtedajšieho režimu (ešte pred vpádom vojsk Varšavskej zmluvy do Československa poukazoval na roziko takejto možnosti riešenia situácie v štáte), s celou rodinou v 1968. roku emigroval do USA.

Mladý Ivan bol už v Československu považovaný za nádejného, talentovaného hudobníka, no až po úteku do Štátov mohol svoje schopnosti rozvinúť naplno.

Začiatkom sedemdesiatych rokov sa Král zamestnal u právnika Allena Kleina, medzi ktorého klientov patrili Rolling Stones, Beatles, Dylan a ďalší. V neskorších rozhovoroch rád spomínal na časy, keď robil šoféra Johnovi Lennonovi alebo strážil jeho milenku May Pang. V tom istom období sa Král ako hudobník ocitol v niekoľkých neznámych glamrockových skupinách no jeho muzikantské schopnosti ho čoskoro posunuli do vyššej ligy.

V roku 1974 hral na gitaru s Blondie a v roku 1975 sa stal členom Patti Smith Band, pre ktorú napísal hity ako napríklad “Horses” alebo “Radio Ethiopia”.

Hneď na to sa Ivan Král presunul k legendárnemu Iggymu Popovi, s ktorým nahral začiatkom osemdesiatych rokov albumy “Soldier” a “Party”.

V tomto období bol Ivan už svetovou celebritou a jeho pesničky hrávali hviezdy ako David Bowie, U2, či Simple Minds.

Po zamatovej revolúcii sa Ivan Král vrátil domov do Československa, kde napísal fúru pesničiek pre domácich interpretov, napr. Davida Kollera, Anetu Langerovú alebo Dana Bártu.

Dvakrát získal české Grammy a v roku 2001 dokonca Českého leva za hudbu k filmu “Cabriolet”.

Ivan Král prehral svoj boj s rakovinou v dni so samými dvojkami v dátume, 2. 2. 2020.