John Lennon zomrel pred 39 rokmi
Mark Chapman zavraždil Johna Lennona v tento deň presne pred 39 rokmi

John spieval v kostole

Malý John Lennon spieval v zbore kostola Sv. Petra v Liverpoole.

Tiež bol skautom, oddiel Allerton Boy Scout.

Počas koncertných turné John vo voľnom čase obľuboval hru Monopoly.

Pil až 30 šálok čaju a kávy denne.

Beatlesáci sa obvykle ubytovávali tak, že John býval na izbe s Georgeom a Paul s Ringom.

Ženy Johna Lennona. Cynthia Powell, Yoko Ono, May Pang…

John a Yoko si platili jasnovidca, ktorý im pomáhal rozhodovať sa v ekonomických veciach. Jasnovidec zarábal rovnako dobre ako ich právnici alebo účtovná firma.

LSD dal Lennonovi prvýkrát (do kávy na párty) jeho zubár, John Riley.

Po rozchode s Yoko v roku 1973 spozoroval John so svojou vtedajšou priateľkou May Pang, lietajúci tanier. Túto udalosť spomína aj v piesni “Nobody Told Me”, kde spieva :”There’s a UFO over New York and I ain’t too surprised (Nad New Yorkom letí UFO a mňa to príliš neprekvapuje)”.

John so skupinou The Quarrymen, z ktorej neskôr vznikli Beatles, často nacvičovali v kúpeľni, pričom Lennon pre nedostatok miesta stál bosý vo vani.

Na obálke albumu chcel mať Hitlera

Medzi postavami na obálke „Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band“ chcel mať John aj Ježiša Krista a Adolfa Hitlera, ostatní členovia kapely to však neschválili.

John požadoval od Yoko, aby mu spísala zoznam všetkých svojich milencov/mileniek. V roku 2017 prezradila Yoko pri interview, že John túžil vyskúšať si aj sex s mužmi, no nikdy to neurobil.

George Harrison prišiel vraj o panictvo na poschodovej posteli za prítomnosti ostatných členov Beatles, tí mu na konci dokonca zatlieskali. Harrison mal 17 rokov a v Hamburgu vtedy ešte málo známi Beatles bývali všetci pokope a takéto veci sa im stávali často.

Prvý nástroj, na ktorý sa John Lennon naučil hrať, bola ústna harmonika.

John bol platonickým obdivovateľom Brigitte Bardot. Keď si jeho prvá manželka, Cynthia, nechala ostrihať vlasy nakrátko, nerozprával sa s ňou dva dni.

Ešte ako študent zmlátil Lennon iného študenta. Ten si totiž dovolil požiadať Cythiu na párty o tanec a John to nerozchodil.

Johnov syn, Sean, sa dozvedel, že jeho otec je spevák Beatles až z televízie. Videl ho v „Yellow Submarine“.

Satanistickí chrobáci

“Yellow Submarine” bol tiež prvý singel v histórii, kde na obálke interpret ukázal rockového paroháča (devils horn). Ukázal ho John a Paul zasa ukazoval znak 666 (tripple six). Tieto gestá ihneď rozpútali zúrivú debatu o možnej príslušnosti Beatles k nejakému satanistickému kultu.

Beatles na obálke Yellow Submarine ukazujú 666 aj diablove rohy
John Lennon a Beatles na obálke Yellow Submarine ukazujú 666 aj diablove rohy

V roku 1967 si John Lennon neďaleko írskeho pobrežia kúpil za 1700 libier malý neobývaný ostrov, Dorinish. Po rozvode s prvou manželkou, Cynthiou, na ostrov pozval anglického bojovníka za mier, squattera  a prominentného hipíka, Sida Rawleho. Ten na ostrove založil Hippie tábor a spolu s družinou hoobýval, až kým im v roku 1972 nevyhorel sklad. Ostrov zostal opustený a po Johnovej smrti ho Yoko predala za 30000 libier a peniaze venovala na charitu.

Timothy Leary Johna fascinoval natoľko, že jeho knihu „The psychedelic Experience“ prečítal na jedenkrát priamo v kníhkupectve.

Autá miloval, nerád ich však riadil

John vraj nikdy nebol dobrý šofér, po jednej nezvládnutej jazde, ktorá skončila v jarku, mu na tvári zostala jazva so 17 stehmi. Bolo to na výlete v Škótsku v roku 1969 a po tomto incidente sa John šoférovania navždy vzdal.

Keď sa mu vo veku 24 rokov podarilo po dlhšej dobe získať vodičák, v okolí jeho domu parkovali predajcovia áut najnovšie modely v nádeji, že si John nejaké auto od nich kúpi.

Lennon bol vášnivým kuchárom a často pre všetkých na turné varil.

Keď sa Lennon v neskoršom období zaguľatil a reportéri ho (v roku 1965) nazvali “tlstým chrobákom”, John prestal takmer úplne jesť. Hlad zaháňal čítaním kuchárskych kníh (keby toto naozaj fungovalo, v živote nejdem cez 80kg!)

Johnovo manželstvo s Cynthiou bolo jedno veľké fiasko. Sám sa vyjadril v tom zmysle, že najdlhší čas, ktorý s ňou strávil po sobáši bol víkend s krycím názvom „Operácia Cynthia“, na ktorej ju chcel naučiť užívať LSD.

Text „He’s a real nowhere man/Sitting in his nowhere land.“ Lennona napadol, keď ležal v obrovskej posteli na svojom obrovskom sídle Tittenhurst Park. Sídlo je dnes vo vlstníctve rodiny šejka Zayeda bin Sultana Al Nahyan, bývalého prezidenta Spojených Arabských Emirátov.

Lennon bol dyslektik.

Po rozpade Beatles, keď boli členovia rozhádaní, John často označoval McCartneyho skladby za muziku pre staré babky.

Bol to práve Paul, kto naučil Johna hrať na 6-strunovú gitaru a napriek všetkému, John vždy obdivoval Paulove hráčske kvality.

Keď mal John 37 rokov, začal písať a kresliť športový časopis „Speed and Sport Illustrated“.

Predtým, ako John odišiel v lete 1977 do Japonska, absolvoval 6-týždňový kurz japončiny.

Johnov otec, Alfred, robil maskota Johnovmu školskému futbalovému klubu. V dospelosti nemali spolu dobrý vzťah.

Indická spirituálna posilovačka

Po smrti manažéra, Briana Epsteina, vzťahy v Beatles ochladli a členovia sa snažili skupinu znova naštartovať. Pomôcť im v tom malo „sústredenie“ v Indii, niekoľkomesačná transcendentálna meditácia v ashrame guru Maharishi Mahesh Yogiho v meste Rishikesh. Beatlesáci tam nakoniec strávili len kratší čas. Paul zmizol po piatich týždňoch, John a George po dvoch mesiacoch. Keď sa Maharishi spýtal Johna, prečo odchádzajú tak skoro, John mu povedal, že keď je taký kozmický, mal by to vedieť sám.

Lennon bol výtvarne veľmi nadaný a obdivoval modernistického maliara Henriho Matissa.

V určitom období chcel John spustiť značku a predajňu Beatles oblečenia.

Lennon sa bál tmy, preto spával pri rozsvietenej lampe.

Ako jediný Beatle sa nikdy nevzdal mäsa

Bol tiež jediným z Beatles, ktorý sa nestal vegetariánom na plný úväzok. George Harrison a Paul McCartney boli prví, ich motiváciou bola snaha o spirituálny posun. Ringo sa vegetariánom stal zo zdravotných dôvodov, no John Lennon, napriek neustálemu pohrávaniu sa s myšlienkou na vegetariánstvo, vždy zostal verný mäsu.

Na začiatku kariéry, aby divákov zabavil, Lennon niektoré pesničky spieval s nemeckým alebo francúzskym prízvukom.

Yoko raz pozvala Johna na 13 dní trvajúcu tanečnú slávnosť, ktorá sa mala konať v ich hlavách.

Počas Johnovho pobytu v USA si FBI dala tú námahu, že preštudovala všetky jeho texty, aby našla právny dôvod na jeho deportáciu z krajiny.

Ako mladík, John Lennon ukradol niekde v Holandsku, v miestnych hudobninách, harmoniku. Po rokoch sa skupina fanúšikov do obchodu vrátila a majiteľa za krádež odškodnila.

Už ako dieťa mal Lennon zlý zrak. Hanbil sa však za okuliare a chodil bez nich, hoci takmer nevidel.

Mladého Lennona raz v nedeľnej škole potrestali za to, že Farizejských označil za fašistov.

Pesnička “Give Peace A Chance” vznikla počas jedného z “Bed-Ins for Peace (v posteli za mier)” v hoteli Queen Elizabeth v kanadskom Montreale. V ten istý rok vyšiel vianočný hit “WAR IS OVER! If You Want It – Happy Christmas From John and Yoko.”

Lennonov vrah, Mark David Chapman, bol fanúšikom Todda Rundgrena (skupina Nazz, tak sa volali pôvodne aj chlapci z kapely Alice Cooper) a sám sa identifikoval s postavou Holdena Caulfielda zo Salingerovho románu “Kto chytá v žite”.

Nevie sa, kde odpočíva

Verejnosť dodnes nevie, kde sú uložené spopolnené pozostatky tohoto frontmana najpopulárnejšie skupiny všetkých čias.