Čo majú spoločné Scorpions a No Name a ďalšie zaujímavé fakty o tejto nemeckej hardrockovej legende

Aktualizované:

Scorpions - dvíhanie opony pri Crazy World Tour

Scorpions sa na rockových pódiách pohybujú s úspechom už takmer neuveriteľných 55 rokov. Sú považovaní za najúspešnejšiu nemeckú skupinu, celkovo predali viac ako 100 miliónov platní, koncertovali vo viac ako 80 krajinách sveta a onedlho zavítajú znova aj na Slovensko.

Klaus Maine nie je práve Herkules
Gabi Meine a Klaus Meine, Scorpions
Gabi Meine a Klaus Meine, spevák Scorpions

Klaus Meine výškou nevyniká

Spevák skupiny Scorpions má síce úžasný hlas, no impozantnou postavou dámy nikdy neohuroval. Jeho výška je totiž iba 163 cm.

Klausova manželka Gabi, s ktorou sú spolu už takmer 45 rokov, je o pol hlavy vyššia, páru však výškový rozdiel evidentne nevadí.

Mesmeristi a biomagnetizmus

“Animal Magnetism” a Dr. Mesmer

Názov siedmeho štúdiového albumu kapely Scorpions je inšpirovaný teóriou biomagnetizmu švajčiarskeho lekára a hypnotizéra, Franza Antona Mesmera. Ten liečil svojich pacientov prikladaním permanentného magnetu na postihnuté časti tela. Neskôr zistil, že podobné výsledky dokáže aj prikladaním rúk, čo si vysvetľoval existenciou prirodzeného, živočíšneho magnetizmu.

Pôvodný názov skupiny Scorpions

Scorpions boli najprv Nameless

Rudolf Schenker, ktorý skupinu založil ešte na strednej škole ju pôvodne nazval “Nameless”, čiže “Bezmenní”. Názov bol teda veľmi podobný názvu známej slovenskej popovej kapely No Name. Rudolf si však veľmi skoro uvedomil, že ak chce kapela preraziť, bude potrebovať údernejšie meno, že bude potrebovať rockový smrťák. A škorpióni takýto smrťák nosia na chvoste.

Scorpions a wrestling
Wrestleri Skyscrapers
Tag tím Skyscrapers

Aj zápasníci milujú Scorpions

Wrestleri z tímu Skyscrapers (Mrakodrapy) – Vicious, Spivey a Callous si zvolili pesničku “China White” ako svoju zvučku pri vstupe do ringu počas WCW 1989-90.

Traja zápasníci spolu merali 6,17m.

Osamelá vrana letí najdlhšie

Skutočne dlhá pieseň

“Lonesome Crow” z debutového albumu rovnakého názvu je najdlhšou pesničkou Scorpions s dĺžkou 13:31 minúty.

“Wind od Change” a perestrojka

Scorpions prijal aj Gorbačov

Skladba “Wind of Change” (Vietor zmeny) je považovaná za neoficiálnu hymnu obdobia Perestrojky a pádu socializmu. Text piesne napísal Klaus Meine na palube lode plávajúcej po rieke Moskva smerom k parku Maxima Gorkého. Preto “Follow the Moskva, down to Gorky park…”

V roku 1989 prijal Scorpions aj vtedajší prezident Sovietskeho zväzu, Michail Gorbačov a v tom istom roku vystupovali aj na Moskovskom hudobnom mierovom festivale spolu s napríklad Ozzym Osbournom, Mötley Crüe, alebo Bon Jovi.

V roku 2011, keď bývalý líder ZSSR oslavoval 80. narodeniny, Scorpions boli jednou zo skupín účinkujúcich na benefičnom koncerte pri tejto príležitosti.

Číslo jedna vo francúzskych hitparádach, posteliach a pôrodniciach

“Still Loving You” splodila zopár detí

Podľa štatistík z roku 1985, bola balada “Still Loving You” taká populárna, že vo Francúzsku spôsobila merateľný baby boom.

Vtedajší prezident Francúzska, François Mitterrand, bol kapele za prírastok v počte obyvateľstva určite vďačný.

Európa je malá. Biela holubica a jej maďarská predloha

Scorpions “White Dove” a Omega

Scorpions spolu so skupinou Omega

Maďarská rocková legenda Omega je na trhu ešte dlhšie ako Scorpions. Vznikla niekedy v roku 1963 a úspech mala aj mimo východného bloku. Počiatkom 70. rokov im na nemeckom turné nerobil predskokana nikto iný, ako práve rozbiehajúci sa Scorpions.

Najúspešnejšou piesňou Omegy je určite “Gyöngyhajú lány” (Dievča s perlami vo vlasoch), ktorú si škorpióni vybrali ako predlohu k svojej “White Dove” v roku 1995.

Omega im takýto tribute nedávno oplatila coverom “Still Loving You” na albume “Volt Egyszer Egy Vadkelet” z roku 2017.

Rocková Európa je malá, obidve skupiny sa navzájom veľmi dobre poznajú a rešpektujú, zahrali si spolu viackrát na rôznych festivaloch aj individuálnych turné.

Samotná skladba “Gyöngyhajú lány” bola prerobená viac ako 70-krát. Pod názvom “Dívka s perlami ve vlasech” ju poznáme aj v podaní Aleša Brichtu z Arakainu.

Z Motörhead do Scorpions

Mikkey Dee v Scorpions

Od roku 2016 so Scorpions hrá aj bývalý bubeník Lemmyho Kilmistera, Mikkey Dee. V kapele nahradil Jimmyho Kottaka, toho Scorpions vykopli po 20 rokoch spolupráce.

Scorpions 2019 Bratislava a “Rock You Like A Hurricane” 2018 naživo

20.11.2019 budú Scorpions koncertovať v Bratislave.

Ak by ste váhali, či sa vám oplatí vysoliť 69€ a vybrať sa na zimák na starých pánov, tak jedna ukážka, ako to tím starým pánom hrá a spieva. Je z minulého roka zo španielskeho Resurrection Festu…