Ozzy Osbourne Post Malone
Ozzy Osbourne Post Malone

Americký rapper Post Malone oznámil prostredníctvom svojho Instagramu, že na jeho novom albume “Hollywood´s Bleeding” bude účinkovať aj Ozzy Osbourne.

Za posledných 16 rokov je to tak prvýkrát, čo sa Ozzy objaví na albume iného interpreta (naposledy to bolo v roku 2003, keď spolupracoval na “Stillborn” od Black Label Society svojho vtedajšieho gitaristu Zakka Wylda).

Takže nie len šarmantný Knight Rider a zároveň rocker všetkých rockerov David Hasselhoff, ale aj hiphopový Post Malone má k rocku evidentne blízko. A že nehovorím len o jeho bojovými umeniami nadupanom hite “Rockstar”, pripomeňme si, ako si na posledných cenách Grammy zahral naživo s Red Hot Chilli Peppers ich “Dark Necessities”…

prípadne ako spolu s Twenty One Pilots prerobili “Don´t Look Back In Anger” od Oasis.

Celkový výpočet projektov, kde sa Ozzy zúčastnil ako hosťujúci umelec nie je, s prihliadnutím na dĺžku jeho rockerskej kariéry, až tak veľa, ja som konkrétne narátal 10 kúskov (teda, ak to vyjde s Postym, bude ich 11). Tak poďme rad zaradom:

Ozzy Osbourne a Lita Ford

V roku 1988 si vtedy 39-ročný Ozz strihol duet s o 10 rokov mladšou Litou Ford, ktorú si určite pamätáte ako speváčku a gitaristku The Runaways. Pesnička to dotiahla až na 8. miesto amerického Billboard Hot 100 a neskôr sa objavila aj v počítačovej hre “Karaoke Revolution”.

Gary Moore featuring Ozzy “Led Clones”

Onedlho na to, v roku 1989 si Ozzyho na svoj album “After the War” prizval írsky melancholik a rockový hitmaker z Thin Lizzy, Gary Moore. Pesnička je o kapelách, ktoré robia hudbu a správajú sa ako Led Zeppelin, preto Led klony.

Ozzy Osbourne, London Philharmonic Orchestra a ďalší

Na soundtracku k animáku “The Dreamstone” si to Ozzy užil vo veľkom aj s ex-boxerom Frankom Brunom a s komikom Sirom Williamom Connollym v pesničke “The War of the Urpneys”.

Alice Cooper, Ozz, Slash a Joe Satriani

V originálnej verzii “Hey Stoopid” od Alice Cooper sa predstavilo hneď niekoľko rockových hviezd toho obdobia. Mimochodom, vedeli ste, že Joe Satriani bol učiteľom hry na gitaru Kirka Hammetta z Metalliky?

Terapia s Infectious Grooves

V roku ´91 nasledovala pesnička “Therapy” natočená spolu s kapelou Infectious Grooves. Ak vám názov tejto grupy náhodou nič nehovorí, nevadí, v našich končinách ju pozná len zopár funkmetalových fajnšmekrov. Ide o superskupinu, v ktorej spieval Mike Muir z crossoverových Suicidal Tendencies a na basu v nej hral dnes už radový člen kapely Metallica, copatý milovník flaneliek, Robert Trujillo.

Zatrasieme hlavami s Kim Basinger

S touto krásnou herečkou si Ozzy zahral a zaspieval v klipe dancerockových Was (Not Was). Singel sa volal “Shake Your Head (Let´s Go To Bed)”. A možno v tej posteli aj skončili, jeden nikdy nevie.

Ozzy Osbourne pochovaný zaživa

V roku 1999 si Ozzyho k spolupráci prizval geniálny klávesák Richard Wakeman, výsledkom bol singel “Buried Alive”. A znova je tam aj ten Londýnsky symfonický orchester.

Ozzy šokne opicu

V tom istom roku si Ozzy zakričal aj Coal Chamber, ktorých frontmanom bol vtedy Dez Fafara z dnešných DevilDriver. Bolo to v numetalovej prerábke Petra Gabriela “Shock the Monkey”.

Ozzy plus Primus

O rok neskôr prišiel tribute Black Sabbath s názvom Nativity in Black II a spolupráca s Lesom Claypoolom a jeho kapelou Primus v pesničke N.I.B.

A desiaty je Zakk

Tak sme sa prepracovali až na koniec zoznamu Ozzyho kolaborácií, k už spomínanému gitaristovi Ozzyho Osbourna a zakladateľovi Black Label Society, Zakkovi Wyldovi. Teda, samozrejme, ak nerátame Posta Malona, o ktorom tento článok vlastne na začiatku bol, len potom sa mi to nejak vymklo z rúk.

Možno tých pesničiek, v ktorých Ozzy Osbourne hosťoval je aj viac, tak ak o niečom viete, neváhajte a podeľte sa s nami…