Cream - Ginger Baker, Jack Bruce a Eric Clapton
Ginger Baker, Jack Bruce a Eric Clapton

Ak by ste mali vybrať najznámejšie člena legendárnej skupiny Cream dnes, asi by ste označili Erica Claptona. Druhý najlepší gitarista všetkých čias (v tesnom závese za nedosiahnuteľným Jimim Hendrixom) si takýto status určite zaslúži.

Pravdou však je, že v 60. rokoch minulého storočia mal Cream hneď tri hviezdy a právom bol považovaný za jednu z prvých superskupín na svete. Bohužiaľ, vzťahy medzi jeho členmi neboli dobré a časom sa zhoršili na toľko, že skupina nemala vlastne inú možnosť a traja obdivovaní hudobníci išli každý svojou cestou-necestou.

Aj napriek rozchodu sa vzťahy medzi basgitaristom a spevákom Jackom Bruceom a bubeníkom Gingerom Bakerom príliš nepopravili a nenávisť medzi nimi pretrvala doslova až za hrob.

Bruce zomrel v roku 2014 na komplikácie spojené s ochorením pečene vyplývajúcim z Jackovho životného štýlu, Ginger Baker je odvčera v kritickom stave v nemocnici a podľa kratučkého vyhlásenia rodiny na sociálnej sieti, „fanúšikovia sa majú zaňho modliť.“

V očakávaní najhoršieho som sa rozhodol pozrieť na týchto dvoch rockových géniov a ich turbulentný vzťah trochu bližšie.

Od začiatku to bolo také nejaké sladkokyslé

Pôvodný názov skupiny Cream

Pôvodný názov Cream mal byť “Sweet and Sour Rock and Roll”, prišli s tým práve Ginger Baker a Jack Bruce, ktorý pred Creamom spolu chvíľu hrali v skupine The Graham Bond Organization.

Bol to Clapton, kto povedal, nech sa kapela volá Cream, pretože sú najlepší (crème de la crème).

Roztržky a bitky na dennom poriadku

Cream držala pohromade len prítomnosť Erica Claptona

Ešte za čias G.B.O. sa pri jednej z jam sessions dostali Jack a Ginger do roztržky kvôli ozvučeniu nástrojov.

Pobili sa a od seba ich odtrhol člen ochranky, ktorý bol na mieste incidentu náhodou.

Neskôr si ochranku pozývali už aj preventívne. No aj napriek vzájomnej nevraživosti sa obaja nechali Claptonom neskôr nahovoriť na účinkovanie v Creame.

Pri rozhodovaní omohla skutočnosť, že Claptona ako gitaristu bezvýhradne obdivovali. A, koniec-koncov, aj jeden voči druhému cítili značný rešpekt vďaka individuálnej inštrumentálnej zručnosti.

Každý do svojho hotela

Rockový zážitok, aj trápne divadlo

Ku koncu karéry v Creame sa muzikanti už nemohli vystáť.

Došlo to až tak ďaleko, že každý bol ubytovaný v inom hoteli a stretli sa vždy až pár minút pred začiatkom koncertu. Chlapci si pri vystúpenia navzájom robili zle, bili sa, hádzali po sebe rôzne veci a ničili si nástroje.

Ginger bol narkoman, registrovaný užívateľ heroínu. Na začiatku kariéry v Creame mal zákaz užívať pri koncertných šnúrach tvrdé drogy a väčšinou tento zákaz aj doržiaval.

V dobách, keď bol s Jackom na nože sa jeho disciplína dramaticky zhoršovala, čo viedlo k ďalším roztržkám.

Príliš nudná šľahačka

Ďalej to už nešlo

Cream vydržal spolu len necelé 3 roky a za ten čas vydali muzikanti 4 geniálne štúdiové albumy.

Konfliktami vnútri Creamu vyčerpaný Eric Clapton „rozpustil“ skupinu po tom, ako si v časopise Rolling Stone prečítal negatívnu recenziu.

Uvedomil si, že z Creamu sa stala nudná tuctová kapela, ktorej členovia sa navzájom nedokážu vystáť, a ktorá v nových pesničkách už len vykráda samu seba.

Gary Moore

Nepomohla ani výmena “silného článku”

Po ukončení Creamu si, aj napriek vzájomnej neznášanlivosti, Jack a Bruce ešte krátko zahrali spolu v skupine BBM (Bruce-Baker-Moore) s Garym Moorom.

Kapela vydržala rok a vydala jednu platňu “Around the Next dream”. Autorom väčšiny songov bol Moore, na obálke bol Bruce a spievali všetci traja.

Platňa stojí za vypočutie, mne sa páči, pripomína mi tak trochu neskorý/súčasný Deep Purple.

Zem nie je dosť veľká pre Bakera a Brucea

Ginger skúša šťastie v Afrike

Vzájomná averzia Gingera a Jacka pretrvávala aj po rozpade Creamu.

Ginger Baker sa presťahoval do Afriky a v Nigérijskom Lagose vybudoval nahrávacie štúdio, v ktorom vzniklo zopár dobrých albumov.

Medzi inými aj „Band on the Run“ ďalšieho beatlesáka, Paula McCartneyho.

V tomto období Ginger vyhlásil, že s Jackom spolu vedia vyjsť len vďaka tomu, že každý bývajú na inom kontinente.

Cream po Creame? Trikrát a dosť!

Hall of Fame a Albert Hall

Ginger a Jack sa ako Cream donútili k spolupráci už len trikrát.

Prvý raz to bolo na svadbe Erica Claptona s Pattie Boyd (Pattie bola bývalou manželkou Georgea Harrissona z Beatles a o nej je jedna z najznámejších Claptonových piesní „Layla“).

Druhýkrát, keď bol Cream uvedený do rock´n´rollovej Hall of Fame v roku 1993 a posledný raz na minisérii štyroch vystúpení 2., 3., 5. a 6. mája 2005 v Royal Albert Hall.

Lístky sa vypredali skôr ako za hodinu a medzi známymi ľuďmi, ktorí sa zúčastnili koncertu, boli Paul McCartney, Ringo Starr a Jimmy Page.

Toto posledné „turné“ malo pôvodne trvať dlhšie, no do hry vstúpil zlý zdravotný stav muzikantov. Ginger mal už ťažkú artritídu a Jack problémy s pečeňou.

Keď sa Brucea spýtali, či je pravda, že budú koncertovať aj v Kalifornii, odpovedal, že pôvodne mali plány, len potom sa zrazu z Gingera stal kok*t, takže nie.

Zomieram, Ginger, choď do P*ČE!

Jack Bruce zomiera

Pár hodín pred smrťou obvolal Jack Bruce svojich najbližších a rozlúčil sa s nimi.

Zavolal aj Gingerovi a predtým, ako v zlosti tresol telefónom, oznámil mu: „Zomieram, Ginger, FUCK YOU!!!“.

Jack zomrel na ochorenie pečene, pár rokov pred smrťou síce podstúpil úspešnú transplantáciu, no bol to preňho len krátky odklad.

Definitívny koniec sladkého zázraku

A to je koniec

Baker prišiel na Bruceove pohreb a rok na to súhlasil dokonca s odohratím tribute koncertu na Jackovu počesť.

Od bubnov však v polovičke „Sunshine of Your Love“ odišiel a miesto znechutený opustil.

Medzi účinkujúcimi vtedy boli napríklad Ian Anderson z Jethro Tull alebo Vernon Reid z Living Colour.