Vinnie Paul Abbott. Posmrtné faux-pas na Grammy 2019 a vytočení fanúšikovia

Vinnie Paul Abbott, Pantera, Damageplan, Hellyeah
Akadémia Grammy vypustila v roku 2019 z kategórie In Memoriam Vinnieho Paula Abbotta

Skupinu Pantera som miloval. Od prvého momentu, keď som počul “Vulgar Display Of Power”, cez “Far Beyond Driven” až do neslávneho odchodu (úteku?) frontmana Phila Anselma z kapely. V 1993 som mal 18 rokov a tie pesničky som jednoducho nevedel vyhnať z hlavy. Túžil som Panteru vidieť naživo, no nikdy sa mi to nepodarilo. Nejak to nevyšlo.

Pantera v najlepších časoch “Far Beyond Driven”

Po peripetiách v kapele, v roku 2003 bratia Abbottovci Panteru oficiálne rozpustili a založili Damageplan. Debut “New Found Power” bol výborný, všetko sa vyvýjalo dobre až do nešťastného koncertu v Columbuse v decembri 2004, kde psychicky chorý armádny vyslúžilec Nathan Gale zastrelil 4 ľudí vrátane “Dimebaga” Darrella Abbotta, jedného z najlepších gitaristov na tejto planéte.

Damageplan “Save Me”

Jeho brat, Vinnie Paul, bubeník Pantery a Damageplan, sa z tejto skúsenosti dlho nevedel vyhrabať, nakoniec sa mu to podarilo až s ďalšou kapelou, superskupinou Hellyeah, zloženou z metalových veteránov zo skupín Mudvayne a Nothingface.

Vitajte doma s Hellyeah!

Vincenta Paula Abbotta som naposledy videl v roku 2015 na “Rock In Vienna” na viedeňskom Donau Inseli.

Hellyeah boli jednou zo skupín, na ktoré som sa tešil. Pamätám si ešte, ako sa Vinnie náhodou priplietol do setu Limp Bizkit a tí ho, chtiac-nechtiac, museli nechať zabubnovať si. Fred Durst nebol zrovna nadšený, ale fanúšikovia si to vydupali.

Onedlho na to, 22. júna 2016 Vinnie vo veku 54 rokov zomrel, príčinou smrti bola ischemická choroba srdca a Hellyeah to museli nejako rozdýchať.

Tento rok vo februári bol Vinnie zaradený na zoznam umelcov, ktorým mal byť v rámci cien Grammy vzdaný hold “In Memoriam”, jedná sa o kategóriu umelcov, ktorí zahynuli v čase od posledného odovzdávania cien Grammy.

Čo sa ale nestalo, Vinnie Paul bol zo zdravice “vypustený”. Grammy všeobecne veľmi neobľubujú metalových interpretov, toto však bolo už trochu skrz a na margo ocenení sa zdvihla vlna nevôle. Reakcie boli jednoznačné:

Quiet Riot

“V roku 2007 Grammy vylúčili posmrtne (nášho) Kevina DuBrowa & v roku 2019 zasa u “In Memoriam” vylúčili Vinnieho Paula… To je všetko, čo potrebujete vedieť o Grammys & hudbe a muzikantoch, ktorých milujeme…”

Matt Sorum (Guns N’ Roses)

“Vynechanie Vinnieho Paula bola ďalšia “travesty & reality (show) of the Grammys”.

Matt Heafy (Trivium)

“Bol som nominovaný. No nebol by som nominovaný, ani by som nebol v kapele a (asi) ani v metale, ak by nebolo Vinnieho Paula Abbotta. Milá Akadémia, kategóriu “metal” vo svojich cenách ani nepoznáte, no vynechali ste umelca zodpovedného za metal a rock ako ho dnes poznáme.”

Mike Inez (Alice In Chains)

“Aj keď sme nevyhrali, prežil som úžasný víkend s kopu cool ľudí. Jediné, čo ma vytáča je, jak do p*če môžete z In Memoriam vynechať 4-násobného nominanta Vinnieho Paula? Ten istý o*eb urobili Laynemu (Staleymu). Ťažká amatérčina.”

Phil Labonte (All That Remains)

“(Akadémia) nominuje kadejakú kapelu a každý je vo vytržení, ooo, pozrite! Grammy nás odobrila, budú si nás vážiť! A rock a metal vždy kopnú do riti.”

R.I.P. Vinnie, Grammy je len lacná soška gramofónu.