Eddie Van Halen opäť na onkológii
Eddie Van Halen dlhodobo bojuje s rakovinou

Nedávno som písal o Eddiem Van Halenovi a jeho boji s rakovinou a želal som mu skoré vyzdravenie. Zdá sa však, že nie všetko sa vyvíja k absolútnej spokojnosti tohoto famózneho gitaristu.

Server TMZ totiž cez víkend publikoval kratučký článok, podľa ktorého bol Eddie znova hospitalizovaný kvôli črevným problémom a bolestiam brucha. Obe komplikácie sú zrejme výsledkom zlej reakcie Eddieho na liečbu.

“Sources close to the legendary guitarist tell TMZ … he was admitted to the hospital last week with intestinal issues and abdominal pain. We’re told both were the result of a bad reaction to the drugs Eddie is taking to battle throat cancer.”

Eddie bojuje s rakovinou hrdla (postupne hltan, hrtan, jazyk, pažerák) už takmer 20 rokov a posledných priblžne 5 rokov dochádza kvôli ožarovaniu z americkej Pasadeny na kliniku do Nemecka (k Nemecku má koniec-koncov Van Halen blízko, kapela tam má silnú fanúšikovskú základňu a Eddie sám je rodák len kúsok odtiaľ, z holandského Amsterdamu).

Či sa v prípade tejto hospitalizácie jedná o reakciu na nové medikamenty, alebo Eddiemu prestáva vyhovovať doteraz úspešná liečba, nie je známe.

Napriek vlečúcim sa zdravotným problémom Eddie koncertovanie nevzdáva, no keď ide o liečbu, všetko musí ísť bokom. Pred pár rokmi tak Van Halen rušili koncerty kvôli gitaristovej divertikulitíde (chronické zápalové ochorenie čriev).

Eddie Van Halen gitarové sólo

S rakovinou aj Dave Mustaine, Ronnie Atkins alebo Frankie Banali

Rovnakou diagnózou ako Van Halen trpí aj šéf Megadeth, Dave Mustaine a s liečbou rakoviny pľúc začal nedávno aj frontman Pretty Maids, Ronnie Atkins.

Bubeník Quiet Riot (predtým aj W.A.S.P, Billy Idol alebo Steppenwolf), Frankie Banalli zasa na jar oznámil, že bojuje s rakovinou pankreasu vo štvrtom, predterminálnom štádiu.

Van Halen vynálezca

No, aby sme len nefňukali a neposielali všetkých zaslúžilých rockerov rovno do hrobu, mám tu ešte jeden málo známy, no o to zaujímavejší fakt o Eddiem Van Halenovi.

Pánko totiž nie je len ôsmy najlepší gitarista všetkých čias (podľa Rolling Stone), ale aj vynálezca a držiteľ troch patentov na rôzne muzikantské “udělátka”.

Prvý patent pochádza ešte z roku 1987 a posledný mu patentový úrad uznal v roku 2007. Jedná sa o mechanizmus nastavenia napätia pre strunové hudobné nástroje.