Roxette, smutný december 2019. Marie Fredriksson zomrela v ten istý deň ako John Lennon

Marie Fredriksson, krajšia polovica švédskeho dua Roxette
Marie Fredriksson, krajšia polovica dua Roxette

Horšie Vianoce si fanúšikovia švédskej kapely Roxette asi nevedeli predstaviť. Po dlhom boji s rakovinou mozgu včera vo veku 61 rokov zomrela speváčka, Marie Fredriksson.

80. roky – Roxette útočia z každej strany

V osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch minulého storočia obsadzovali Per Gessle a Marie Fredriksson so svojimi powerbaladami a melodickými poprockovými vypalovačkami prvé miesta hitparád a na ich sláve sa priživil aspoň raz v živote asi každý novinár tej doby.

Ich hity ako The Look, Dangerous alebo Joyride okupovali rádiá aj v našej mladej nádejnej republike a aj ja som na tieto melódie občas vyzvŕtal nejakú dievčinu na diskotéke, aj keď sa na to pogovalo celkom ťažko. Nech mi to Tom Araya a Glen Benton svorne odpustia.

Na koniec karéry Roxette matriošky

V roku 2002 diagnostikovali Marie lekári mozgový tumor, speváčka sa na nejaký čas v rámci liečby odmlčala, no už o dva roky neskôr sa Roxette vrátili rovnako na pódium rovnako silní ako predtým a od roku 2008 opäť pravidelne koncertovali až do roku 2016, keď sa Marie definitívne rozhodla stiahnuť sa zo žiary reflektorov.

Roxette plánoval turné na východ od nás, no nakoniec ho zrusil. Sklamaní ruskí fanúšikovia vyrobili pre Marie a Pera takéto matriošky.

Roxette matriošky, darček od sklamaných ruských fanúšikov
Roxette matriošky, darček pre Marie Fredriksson a Pera Gessla od ruských fanúšikov

Na konte má Roxette desať štúdiových albumov a keďže sa jedná o skutočnú európsku rockpopovú špičku, nebude pre mňa vôbec jednoduché vyhrabať na toto najznámejšie švédske hudobné duo niečo, čo by ste o ňom nevedeli.

Nevadí, mojich pár pravidelných čitateľov vie, že sa len tak nevzdám a obaja mi držia palce. Takže…

… pár zaujímavých faktov o skupine Roxette, ktoré ste možno ešte nepočuli.

Celé meno Marie Fredriksson je Gun-Marie Fredriksson .

Názov skupiny prevzali Per a Marie z pesničky skupiny Dr. Feelgood z roku 1975. Roxette je v tej pesničke ženské meno.

Roxette. Pesnička, podľa ktorej Per a Marie nazvali svoju skupinu

Mariin manžel, Edmund Mikael Bolyos, je tiež klávesák. Zoznámili sa v roku 2001, počas autrálskeho turné Roxette, Join the Joyride!

Bolyos a Marie Fredriksson majú spolu dve deti, dcéru Inez Josefin a syna Oscara.

Syn Pera Gessla a jeho manželky Asy Nordin sa volá Gabriel Titus.

“Spending My Time” napísal Gessle pôvodne sám pre seba, pre svoju sólovku. Nedokázal ju však zaspievať tak, ako si predstavoval. Marie to bez problémov dokázala.

Marie Fredriksson trávi svoj čas

Názov albumu “Joyride” bol inšpirovaný interview s Paulom McCartneym, ktorý radostnou jazdou nazval proces písania pesničiek s Johnom Lennonom. Pojmom “Joyride” sa však v americkej angličtine označuje aj rýchla jazda v ukradnutom aute.

Joyride!

A aby som nezabudol aj na nejakú tú pravú rockovú bulvárnu špinu, hoci Roxette nikdy neptrili na drogovú scénu, odpili si svoje. A to najmä Marie, ktorá dokázala držať krok so všetkými chlapmi v ansámbli. Práve preto mala prezývku “Amazon”. Nie kvôli vrodenej bojovnosti, alebo výzoru, ale preto, koľko toho ňou pretieklo.