Ric Ocasek
Ric Ocasek

Ric Ocasek, spevák a gitarista soft rock a new vawe skupiny The Cars, zomrel 15. 9. 2019.

The Cars boli uvedení do rock´n´rollovej siene slávy v roku 2018, ako skupina, ktorá dokonale kombinovala klasický rock a new wave. Pri inaugurácii Ocasek poďakoval svojej starej mame za to, že ho viedla k hudbe a že mu kúpila prvú gitaru, keď mal 10 rokov.

V čase najväčšej slávy The Cars tvorili okrem Ocaseka basák Benjamin Orr, gitarista Elliot Easton, klávesák Greg Hawkes a bubeník David Robinson. Benjamin Orr zomrel v roku 2000, ostatní členovia skupiny sú stále aktívni hudobníci.

Mŕtveho Rica objavila jeho bývalá partnerka, supermodelka, Pavlína Pořízková približne o 4:14 hod. poobede v ich stále ešte spoločnom dome na Manhattane. Príčina smrti nebola v čase písania tohto článku známa a bude oznámená po vykonaní navrhovanej pytvy. Čo je ale zaujímavejšie, ani presný vek Rica Ocaseka nie je jasný. V čase smrti mal buď 70, alebo 75 rokov. Ocasek sa k svojmu veku nevyjadroval, zrejme preto, že bol podstatne starší, ako ostatní členovia skupiny.

Ric Ocasek nebol iba “tým čudným chudým típkom” z Cars. Za svoj život vyprodukoval aj množstvo hitov pre iných úspešných interpretov. Spod jeho rúk vyšli napríklad tri prvé albumy Weezer:

Weezer, “The World Has Turned And Left Me Here”

Ric Ocasek spolupracoval napríklad s kapelou Weezer…

Bad Religion, “A Walk”

… alebo s kapelou Bad Religion.

V roku 1982 vydal Ocasek svoj prvý sólový album s názvom Beatitude. V porovnaní s tvorbou pre The Cars, predstavuje Beatitude Ocaseka v podstatne experimentálnejšej rovine. Neskôr spevák vydal ešte dve ďalšie sólové LP-čka. Ric bol tiež pomerne úspešný básnik a spisovateľ a venoval sa aj maľovaniu a fotografovaniu.

Ocasek a Pořízková sa stretli pri natáčaní hitu “Drive”, Pavlína mala vtedy 18 rokov a Ric bol stále ženatý s predchádzajúcou manželkou Suzanne. Vzťah s Pořízkovou vydržal takmer 30 rokov a napriek odlúčeniu boli v čase Ricovej smrti ešte stále oficiálnymi manželmi. Manželstvo s Pavlínou bolo Ocasekove posledné, celkovo bol ženatý 3-krát a zostalo po ňom 6 dospelých detí, z každého manželstva mal po dvoch synov .