Ako vlastne vznikli názvy známych rockových skupín?

.38 Special

Vynikajúca americká arena rocková kapela, ktorá vznikla po odchode niektorých zakladajúcich členov z Lynyrd Skynyrd.

Skupina si zvolila názov podľa náboja do pištole (pôvodne Colt) vyrábaného od roku 1898.

Zábavné je, že „.38 Special“ náboj nie je kalibru 38, ako by sa dalo predpokladať na základe názvu, ale kalibru 36. Priemer guľky je 0,357 palca a .38 zodpovedá priemeru mosadzného plášťa náboja.

O smrti basgitaristu skupiny a pôvodného basáka Lynyrd Skynyrd Larryho Junstroma som písal nedávno.

.38 Special to odpálili s “Caught Up In You”

3 Doors Down

Skupinu 3 Doors Down poznáme najmä vďaka jej hitom “Kryptonite” a „Loser“ z debutoveho albumu „The Better Life“, prípadne pecky “Here Without You” z albumu číslo 2 “Away From The Sun”.

Pre názov sa skupina rozhodla náhodne, keď zbadali chátrajúcu budovu s nápisom, ktorého väčšina písmen bola opadaná, zostali len dve slová, „Doors Down“.

A Keďže v skupine boli traja hudobníci, názov bol na svete.

Ani superman by to nemal ľahké v pesničke “Kryptonite” od 3 Doors Down

4 Non Blondes

Keď členovia skupiny sedeli v pizzérii, okolo išla štvorčlenná rodinka, všetci blond. Chlapec z tej rodinky si chcel zobrať kus nedojedenej pizze, aby ňou nakŕmil vtáky, no mama ho pokrahala a povedala mu, že tú pizzu má nechať tak, pretože je celá dochytaná a špinavá od cudzích ľudí, pričom fľochla s odporom na kapelu.

Tá si razom dala na protest názov 4 Non Blondes (štyria neblonďáci).

Frontwoman skupiny, Linda Perry, dnes pracuje najmä ako hudobná skladateľka a textárka pre rôznych interpretov od Christiny Aguillery až po Robbieho Williamsa, Celine Dion, či Adele.

Poznať ju môžete aj ako otvorene lesbickú ochrankyňu LGBT práv a manželku herečky Sary Gilbert.

Sara Gilbert sa preslávila ako malá Darlene v seriáli „Roseanne“ a tiež občasná frajerka Leonarda Hofstadtera (Johnny Galecki) v seráli “Big Bang Theory” (Teória Veľkého tresku).

Sara a Johnnym (ten sa mihol už aj ako jej pubertálny priateľ v „Roseanne“) spolu kedysi chvíľu chodili. Práve počas ich vzťahu si Sara uvedomila, že viac ako muži, ju priťahujú ženy.

Nuž, ani neviem, ako som sa od 4 Non Blondes dostal až sem, ale chudák Leonard!

Čo sa deje? sa pýtajú štyria neblonďáci

10cc

Názov tejto skupiny vám možno nebude hovoriť nič, ale to len do momentu, kým v rádiu nezačnú točiť ich „Dreadlock Holiday“.

10cc patrili v ére art rocku k anglickej aj svetovej špičke, preto sa nemôžeme čudovať, že sa so skupinou spája aj niekoľko rockových legiend.

Medzi ne patrí aj tá o vzniku názvu kapely. Ten kto ju rozšíril, predpokladal, že keďže priemerné množstvo mužského ejakulátu v jednej dávke je približne 9 kubických centimetrov (anglická skratka cc), superrokeri musia dať aspoň 10.

Dotyčný sa ale mýlil hneď v dvoch veciach. Objem priemerného mužského ejakulátu je „iba“ 3,5 ml/cm3/cc, takže superrokeri sa po správnosti mali nazvať tak 4 až 4,5cc.

Druhá chyba je, že Lol Creme v jednom z interview vyzradil, že názov skupiny sa prisnil producentovi Jonathanovi Kingovi (to je ten týpek, ktorý objavil napríklad aj Genesis).

Jonathanovi sa konkrétne snívalo, že išiel popri londýnskom Hammersmith Odeone (dnes Eventim Apollo) a na tabuli pútača bolo napísané „10cc najlepšia kapela na svete“.

I don’t like reggae-ta, I love it-a – Dreadlock Holiday, 10cc

13th Floor Elevators

Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, kapela z amerického Texasu, ktorá vynašla psychedelický rock, a odštartovala tak jednu veľmi úspešnú rockovú éru, si dala názov podľa známej zelenej rastliny.

Marihuana sa začína na „M“ a to je trináste písmeno abecedy (u nás až štrnáste ale amíci nemajú „CH“).

Členovia skupiny sa tiež zabávali na tom, že, kvôli poverčivým ľuďom sa v hoteloch bežne 13. poschodie neoznačovalo a ubytovať ste sa mohli buď na dvanástke, alebo potom až na štrnástke.

Čiže mariša a výťah na poschodie, ktoré nie je. Chápete.

Výťahy na poschodie, ktoré neexistuje.

30 Seconds To Mars

30 sekúnd na Mars bol názov kapitoly z tézy harvardského profesora, ktorú si Jared Leto a jeho brat Shannon stiahli z Internetu.

Téza hovorila o tom, že technologický pokrok napreduje exponencionálne a ľudstvo onedlho dospeje do stavu, keď Mars bude dostupný zo Zeme za 30 sekúnd.

Jared Leto sa v interview vyjadril, že názov v jeho ponímaní síce nesúvisí priamo s vesmírom, ale je natoľko lyrický, sugestívny a plný urgencie, že dokonale vystihuje hudbu 30 seconds…

Na pokraji s 30 Seconds To Mars

36 Crazyfists

Názov tejto americkej metalcorovej party je skopírovaný z kung fu filmu, Jackie Chan And 36 Crazy Fists (Jackie Chan a 36 šialených pästí). Zaujímavé je, že vo filme z roku 1977 Jackie Chan vlastne vôbec nehrá, objaví sa tam iba v miniúlohe chlapíka prizerajúceho sa na zápasoch.

36 šialených pästí

The 1975

Frontman skupiny, Matthew Healy kdesi objavil starý beatnický denník z roku 1975, Všetky dátumy v denníku boli uvedené správne, len jeden, z 1. júna mal pred číslom roku člen „the“ (June 1st, THE 1975). Healyho tento fakt zaujal natoľko, že sa rozhodol takto pomenovať skupinu.

THE 1975

10000 maniacs

Speváčka skupiny 10000 maniacs, Natalie Merchantová si zrejme povedala, že čím viac maniakov, tým lepšie. Pri vymýšľaní názvu sa skupina nechala inšpirovať horrorovým filmom „2000 maniacs“ od Herschella Gordona Lewisa, len tých maniakov dali viac.

Skupina sa inak pôvodne plánovala volať Christian Burial, čo je v preklade kresťanský pohreb. Nakoniec sa síce nazvali inak, no názov „Christian Burial“ prežil, nazvali tak vlastnú vydavateľskú spoločnosť.

10000 Maniacs neboli zlá kapela, je škoda, že pamätať si ich budeme najmä vďaka podareným prerábkam “More Than This” od Roxy Music alebo “Because The Night”, ktorú pre Patti Smith napísal Bruce Springsteen.

Nabudúce sa povenujeme názvom skupín začínajúcich na písmenko A.

Ako vhodní kandidáti ma napadajú Aerosmith, AC/DC či Amon Amarth.

A Audioslave.

A Avenged Sevenfold!