Metallica 2019 Praha

Metallica v Prahe fanúšikom ponúkla nasledovný setlist, pozrime sa trošku bližšie, čo o týchto pesničkách vlastne vieme.

Metallica, Praha 18. august 2019

Intro:
The Ecstasy of Gold
Hardwired Intro

Hlavný set:
Hardwired
The Memory Remains
Ride the Lightning
Harvester of Sorrow
The Unforgiven
Here Comes Revenge
Moth Into Flame
Sad but True
The Day That Never Comes
Frantic
One
Master of Puppets
For Whom the Bell Tolls
Creeping Death
Seek & Destroy

Prídavok:
Spit Out the Bone
Nothing Else Matters
Enter Sandman

The Ecstasy of Gold

The Ecstasy of Gold je obvyklé intro na živákoch Metalliky a zahrali ho aj na svojom pražskom koncerte 18. 8. 2019. Ide o orchestrálnu skladbu, ktorú napísal geniálny Enio Moriconne pre westernovú klasiku Clinta Eastwooda, “The Good, the Bad and the Ugly” (Dobrý, zlý a škaredý) v roku 1966. Metallica ju nahrala spolu so San Francisco Symphony Orchestra pre svoj album S&M v roku 1999.

Hardwired

James Hetfield a Lars Ulrich nahrali túto pesničku ako poslednú z celého albumu “Hardwired… to Self-Destruct”, Kirk Hammet ani Robert Trujillo pri nahrávaní neboli prítomní.

The Memory Remains

Táto pesnička je o starnúcej celebrite a s Metallikou ju nahrala Marianne Faithfull. Ak neviete, o koho sa jedná, Marianne je bývalá smotánkovská zlatokopka (dnes sa to nazýva socialite), ktorá sa do spoločnosti prepracovala v polke 60s cez viaceré rockové postele. Nejaký čas tvorila pár aj s Mickom Jaggerom.

Ride the Lightning

Titulná pieseň z rovnomenného albumu je o tom, čo sa ženie hlavou chlapíkovi, ktorého neprávom odsúdili na elektrické kreslo kvôli vražde, ktorú nespáchal. K napísaniu pesničky inšpiroval Kirka Hammeta postapokaliptický román Stephena Kinga, “The Stand”.

Harvester of Sorrow

Dej tejto piesne nie je jasný, vo všeobecnosti sa predpokladá, že ide o príbeh inšpirovaný knihou Roberta Conquesta “Harvester of Sorrow” (česky “Velký teror“), ktorá je o ukrajinskom hladomore počas stalinovskej éry Sovietskeho zväzu, keď na následky hladu zomrelo odhadom až 6 miliónov ľudí.

The Unforgiven

James Hetfield cítil, že túto pesničku nemôže štandardným thrashovým spôsobom odkričať, ale že ju musí odspievať. Ako však na to? Skúsil niečo na spôsob “Wicked Game” od Chrisa Isaaca a bolo to to pravé orechové.

Here Comes Revenge

Túto pesničku Metallica dlhšie na živých vystúpeniach nehrávala, kvôli príliš osobnému textu. Inšpiráciou bol príbeh manželského páru, ktorý na koncerty Metalliky chodili vždy s plagátikom svojej dcéry. Tá bola veľkou faninkou skupiny Metallica, no zomrela nešťastnou náhodou pri autonehode.

Moth Into Flame

Moľa letiaca do plameňov je symbolom dnešnej spoločnosti, kde sú mladí ľudia ochotní urobiť čokoľvek pre svojich 5 minút slávy. Hovorí o tom, ako túžba po popularite dokáže zničiť človeka, rovnako ako plamene zničia motýlie krídla. K napísanie Jamesa podnietil životopisný film o Amy Winehouse.

Sad but True

Spevák kapely a autor textu, James Hetfield dostal nápad na túto pieseň pri sledovaní filmu “Magic” s Anthony Hopkinsom v hlavnej úlohe, kde Anthony hrá bruchovravca ovládaného vlastnou bábikou. Pesnička je o náboženstvách a ľuďoch slepo nasledujúcich vieru.

The Day That Never Comes

Pesnička je o zneužívaní vo vzťahoch a dlho sa špekulovalo o tom, že James sa v nej vyrozprával z emócií vyplývajúcich z komplikovaného vzťahu s otcom, ktorý bol vo výchove veľmi nátlakový.

Frantic

Spôsob ako žijem určuje spôsob akým zomriem, pieseň je o všetkých tých rokoch a vzťahoch, ktoré sme stratili, keďže prednosť v našich životoch mali alkohol a drogy.

One

Jedna z najznámejších pesničiek kapely Metallica, bola inšpirovaná vojnovým románom Daltona Trumba, “Johnny Got His Gun”. Text je o vojakovi, ktorý sa po výbuchu bomby prebudí v nemocnici uväznený vo svojom nehybnom, nepočujúcom a nevidiacom tele. Naozaj pekná predstava…

Master of Puppets

Pán bábik je o drogách. Droga je pán a závislý je bábika. “Master” bola prvá metalová skladba, ktorú americký Národný Register Nahrávok (National Recording Registry by the United States Library of Congress) uznal za “kultúrne, historicky a esteticky významnú” skladbu, ktorú je treba uchovávať a ochraňovať.

For Whom the Bell Tolls

Text “For Whom the Bell Tolls” je postavený na deji Hemingwayovho románu s rovnakým názvom (po slovensky “Komu zvonia do hrobu”, po česky “Komu zvoní hrana”). Román sa odohráva počas španielskej občianskej vojny a opisuje príbeh američana Roberta Jordana, dobrovoľníka španielskej republikánskej armády, ktorý dostane za úlohu vyhodiť do vzduchu strategicky významný most obsadený nemeckou armádou. Intro so zvukmi bijúceho zvona sa veľmi podobá na intro ďalšej legendárnej rockovej vypaľovačky, “Hell ‘ s Bells” od AC/DC, no kým AC/DC si na nahrávanie zvuku nechali vyrobiť v zlievárni vlastný 1-tonový zvon, Metallica sa vybrala jednoduchšou cestou a zvuk ich zvona je naloopovaným zvukovým efektom.

Creeping Death

Keď hral Kirk Hammet ešte v Exoduse, napísal pesničku “Die by his Hands”, inšpirovanú Bibliou a filmom “The Ten Commandments”, v ktorom Charlton Heston hral Mojžiša. “Plaziaca sa Smrť” je desiata rana, ktorú Boh zoslal na Egypt, keď vyhubil všetkých prvorodených. Už v Metallike Kirk pár riffov prerobil a zmenil text a “Creeping Death” bola na svete.

Seek & Destroy

Nektorí tvrdia, že “Seek & Destroy” je o vojne, niektorí zasa, že o tvrdej konkurencii v hudobnom priemysle. Každopádne je to pesnička, vďaka ktorej je dnes Kirk Hammett členom Metalliky, keďže ju dobre zahral na “prijímacom pohovore”.

Spit Out the Bone

Vypľuj kosť je o strachu z technológií a o tom, že možno raz nahradia ľudstvo. Samotný názov si James vypožičal od Graet Britain Hooligans (GBH), z ich pesničky “Passenger on the Menu”, ktorá hovorí o leteckom nešťastí v Andách a následnom kanibalizme, keď sa preživší zachránili iba vďaka tomu, že jedli mäso z tých, ktorí haváriu neprežili.

Nothing Else Matters

Metalliku k napísaniu tejto pesničky inšpirovali ich fanúšikovia (lebo rockovej kapele, koniec-koncov, na ničom inom nezáleží, len na ich fanúšikoch) v období, keď kapela hrala stovky koncertov ročne.

Enter Sandman

“Sandman” je obvyklá odchodovka, keď ju Metallica hrá, treba sa pomaličky prepracovať ku vchodu, aby ste nezostali trčať v zácpe pri výjazde z podzemnej garáže. Tak ako AC/DC majú “For Those About To Rock” so všetkými tými kanónmi, Ozzy najčastejšie “Mama, I´m Coming Home”, tak Metallica má “Enter Sandman”, po ktorom už nezahrá nič. Pesnička je o nočných morách a Hetfield ju pôvodne napísal o syndróme “náhlej smrti novorodencov”. Never Never Land je referencia na Never Land Petra Pana, ide však o krajinu, kam by sa človek dobrovoľne nikdy nevydal.

Ak aj vy poznáte nejaké zaujímavosti o pesničkách skupiny Metallica, pridajte komentár nižšie a podeľte sa s nami…