Karel Gott zomrel. Vo veku 80 rokov podľahol leukémii

Karel Gott dnes v noci zomrel

Keď som pred časom písal o tom, že Ginger Baker je v kritickom stave hospitalizovaný v nemocnici a fanúšikovia sa zaňho modlia, tak nejak som si myslel, že on bude ten najbližší adept na odchod do rockového neba.

Alebo, v prípade Gingera, možno aj do rockového pekla.

Bohužiaľ, Karel Gingera s noblesou predbehol. A hoci sa už dlhšie hovorilo o jeho zhoršujúcom sa zdravotnom stave, takýto náhly odchod si asi nikto nepripúšťal. Predsa len, Karel Gott bol disciplinovaný spevák (a herec) a takí sa na druhý svet neponáhľajú.

Napriek úcte voči maestrovi a príslušnej piete, pozrime sa my, čo o tom Karlovi vlastne vieme…

Karel Gott – zaujímavosti, fakty a fikcie (teda aspoň tie menej známe, lebo o božskom Kájovi vie skoro každý všetko)

Karel Gott a agentura GoJa

Pamätáte si na jednu z najznámejších socialistických kapiel – Kroky Františka Janečka? Ak áno, tým lepšie pre mňa, menej sa napíšem.

Od roku 1993 až do roku 2010 totiž trvala úspešná komerčná spolupráca Karla Gotta, Františka Janečka a ich spoločného umelecko-marketingového dieťaťa, Agentúry GoJa (názov je odvodený, ako inak, od mien spoločníkov).

GoJa exkluzívne manažovala koncertné aktivity Karla Gotta a zmluvy mala aj s inými zvučnými menami ČS šoubiznisu, napríklad s Helenou Vondráčkovou.

V roku 2002 dali Gott s Janečkom zrekonštruovať zaplavené Divadlo Pyramida (bývalý veľtržný pavilón) a vzniklo nové divadlo GoJa Music Hall, ktoré sa venuje najmä čaským a svetovým muzikálom. Za všetky spomeňme aspoň “Fantóma opery” od Andrewa Lloyda Webbera, “Bedárov” od Alaina Boublila, čo domáce “Děti ráje” z pera Michala Davida. Ten koniec-koncov v Krokoch Františka Janečka hral na klávesoch ešte predtým ako v 80-tych rokoch prerazil sólovo a spôsobil diskotékovú horúčku v krajinách RVHP.

Do roku 2010 existovala aj slovenská pobočka agentúry – GOJA Slovakia, tá sídlila v budove hotela Holiday Inn na Bajkalskej ulici.

Božský Karel sa s obchodným partnerom nakoniec rozišiel, povráva sa, že preto, že Janeček sa prestal o Gotta poriadne starať a tomu utieklo pár pekných komerčných príležitostí.

Každopádne, Janeček dnes Agenturu GoJa vlastní už sám a v umelecko-marketingových aktivitách pokračuje z Dominikánskej republiky, či kde to teraz býva.

Karel Gott maliar
Karel Gott a Jiřina Bohdalová ako manželský pár. Aspoň na obraze.

Zlato v hrdle Karlovi nestačilo a tak do rúk zobral štetec. A, vďaka vytrvalosti a, celkom iste aj vďaka statusu českého národného umeleckého pokladu, na seba úspech nenechal dlho čakať a nejakého toho Gotta vlastnia vybrané celebrity.

Napríklad Jiřine Bohdalovej namaľoval maestro obraz, na ktorom predstavujú oni dvaja s Jiřinou manželský pár. Pani Bohdalovú to vraj veľmi potešilo.

No položme si úprimne ruku na srdce, ktorú dámu by to nepotešilo. Veď aj ja by som bol rád :-).

Karel nie je jediným známym českým spevákom, ktorý sa úspešne realizoval prostredníctvom plátna a palety. Rovnakej záľube holdujú napríklad František Ringo Čech alebo Ivan Mládek. Jeho Donalda Trumpa žiadajúceho o ruku v Zlíne mám mimoriadne rád.

František Ringo Čech maľuje
Aj František Ringo Čech maľuje obrazy
Ivan Mládek maliar
Kubizmus Ivana Mládka je plný humoru, rovnako ako pesničky Banjo Bandu

Všetky Gottove dcéry
Karel Gott s najstaršou dcérou, Dominikou
Karel Gott s najstaršou dcérou, Dominikou

Najstaršiu dcéru, Dominiku, má Karel z krátkeho, asi polročného vzťahu s tanečnicou Karlínskeho divadla, Antóniou Zacpalovou, s ktorou sa zoznámili pri natáčaní videoklipu k pesničke “Lady Carneval”.

Tonka tehotenstvo pred Karlom zatajila, o narodení dcéry sa spevák dozvedel, až keď mala Dominika trištvrte roka.

Karel Antóniu s dcérkou síce finančne podporoval, no do vzťahu sa nevrátil. Dominiku tajil nielen pred verejnosťou, ale dokonca aj pred vlastnou mamou, napriek tomu, že tá po vnúčatách túžila. Všetko sa prevalilo až po odhalení v bulvároch.

Karel Gott a jeho druhá dcéra, Lucka
Karel Gott a jeho druhá dcéra, Lucie

Druhou dcérou v poradí je Lucie, ktorú má Karel z ďalšieho krátkodobého vzťahu, tentokrát s predavačkou v obchodnom dome Bílá labuť a Gottovou vernou fanynkou Ivetou Kolářovou.

Aj o Ivetu a Lucku sa Kája postaral, Ivete pomohol s rozbehnutím butiku s oblečením, ktorý pár rokov prevádzkovala.

Karel Gott, manželka Ivana a dcéry Charlotte a Nelly
Karel Gott s manželkou Ivanou a dcérami Charlottou a Nelly

Z manželstva (Karlovho jediného) s Ivanou Macháčkovou zostali po zlatom slávikovi dve mladé slečny.

Staršia, Charlotte Ella, narodená 30. 4. 2006 a mladšia, Nelly Sofie, narodená 28. 5. 2008.

Karel Gott – “Srdce nehasnou” – posledná majstrova pieseň

Posledná pieseň, ktorú Karel Gott naspieval, je “Srdce nehasnou”. Meastro ju naspieval so svojou dcérou Charlotte Ellou.

Pôvodne bola skladba mienená ako darček k Charlottiným 13. narodeninám, že bude aj rozlúčková tušil asi iba Karel. O odchode sa v nej otvorene spieva:

A teď už cítím jak sprintuje čas.
Ještě než usnu, chci slyšet tvůj hlas.

Autorom hudby je Richard Krajčo (skupina Kryštof), na texte spolupracoval Krajčo s Petrom Harazinom (skupina Nebe).

Pesnička by sa mal objaviť aj na pripravovanom kompiláte “80/80 Největší hity 1964–2019