Evanescence a Amy Lee, 14 šťavnatých zaujímavostí o tejto skupine (2019 edit.)

Speváčka skupiny Evanescence, Amy Lee
Speváčka skupiny Evanescence, Amy Lee

Onedlho bude Evanescence koncertovať aj v našich končinách (7. 9. 2019 Trnava), poobzeral som sa preto po nejakých bulvárnych informáciách o tejto kapele a jej krásnej speváčke, Amy Lee.

Evanescence a Daredevil

Prvý veľký hit Evanescence, “My Immortal”, sa objavil v roku 2003 vo filme Daredevil presne v scéne, kde sa Elektra (Jennifer Garner) chystá zabiť Daredevila (Ben Affleck). O dva roky na to sa týto dvaja herci zosobášili. Dnes sú manželia Affleckovci, ako my všetci fanúšikovia hollywoodskych celebrít dobre vieme, dávno rozvedený, no zo vzťahu im zostali 3 krásne deti.

Amy Lee a Shaun Morgan

Amy Lee v tom čase randila so spevákom pôvodne juhoafrickej grunge rockovej kapely Seether, Shaunom Morganom. Pesnička “Call Me When You’re Sober”  je o ňom a o ich komplikovanom vzťahu, ktorý nevydržal dlho. Shaun mal jednoducho rád rôzne chemikálie a jeho život nebol žiadne “peříčko!. Problémy mal aj jeho brat Eugene, ktorý pre Seether robil technika a počas amerického turné svoj život ukončil skokom z ôsmeho poschodia hotela.

Korn a Amy Lee

Keď v roku 2007 kapela Korn nahrával “MTV Unplugged album”, prizval si dvoch hosťujúcich umelcov. Jedným bol Robert Smith zo skupiny Cure a druhou bola práve Amy Lee, ktorá si zaspievala v skladbe “Freak on a Leash”.

Amy Lee a epilepsia

Amyn brat, Robby, trpel extrémnou formou epilepsie. Keď mala Amy 8 rokov, Robby musel podstúpiť operáciu mozgu, keďže epileptické záchvaty prichádzali každých 5-10 minút! Pre 8-ročné dievčatko to bolo veľmi stresujúce, možno aj preto je dnes Amy Lee predsedníčkou medzinárodnej nadácie na zvyšovanie povedomia o epilepsii s názvom “Out of the Shadows”. Bohužiaľ, Robby svoj boj s chorobou prehral v roku 2018.

Sestry Leeové mohli byť vlastne štyri

A keď už sme pri rodine, tak okrem sestier Carrie a Lori, mala Amy ešte jednu sestru, Bonnie, ktorá však zomrela ako 3-ročná. Amy bola vtedy o 3 roky staršia.

Amy Lee a “FUCK”

V roku 2004 zažalovali Trevin and Melanie Skeensovci z Marylandu malobchodný gigant Wal-Mart, kvôli tomu, že na albume Evanescence, ktorý v miestnej pobočke kúpili pre svoju vtedy 13-ročnú dcéru, bolo v pesničke “Thoughtless” použité známe anglické slovíčko na F. Jednalo sa o porušenie všeobecných podmienok Wal-Martu, podľa ktorých obchod nesmie držať a vystavovať hudobné nosiče s explicitnými textami. Súdny spor bol ukončený dohodou a manželia dostali zdarma poukážky na nákup tovaru.

Hudobné vzory Amy Lee

Medzi veľké hudobné vzory Amy Lee patria Stevie Wonder, ale napríklad aj Mozart, Tori Amos, či islandská speváčka Bjork.

Ak Shaun Morgan odišiel s dlhým nosom, kto je teda manžel Amy Lee?

Amy sa dnes už volá pani Hartzlerová, jej manželom je terapeut a dlhoročný priateľ, Josh Hartzler. V roku 2014 sa im narodil syn, Jack Lion.

Spolupráca s Dave Eggarom

Pravdepodobne spoločná láska ku klasickej hudbe viedla Amy v roku 2014 k natočeniu albumu “Aftermath: Music from and Inspired by the film War Story” spolu so známym americkým čelistom a klaviristom Dave Eggarom. Obaja sa vyjadrili, že práca na “aftermath” bola pre nich oslobodzujúcou tvorivou skúsenosťou.

Čo znamená Evanescence

Evanescence je skutočné slovo a znamená “vyprchanie”, “vyparenie”. Názov vymyslela Amy, keďže toto slovo sa jej zdalo dostatočne mysteriózne a temné.

Servatis a periculum

Posledný verš skladby “Whisper – “Servatis a periculum, servatis a maleficum” znamená po latinsky “zachráň sa pred nebezpečenstvom, zachráň sa pred zlom.”

Amy Lee a Ben Moody

Ben Moody bol spolu s Amy zakladajúcim členom Evanescence, no kvôli “kreatívnym rozdielom” (čítaj kvôli tenznému vzťahu s Amy) zo skupiny odišiel hneď po vydaní debutového “Fallen” a momentálne pôsobí v skupinách The Halo Method a We Are the Fallen.

Evanescence a Kelly Clarkson

Po odchode z kapely Ben Moody pracoval na viacerých sólových projektoch a v roku 2004 spolupracoval s Kelly Clarkson na jej druhom radovom albume “Breakaway”.

Milión $ od bývalého manažéra

Andrew Lurie  (110 Management) manažoval Evanescence v rokoch 2006 až 2015. Následne jeho firma zbankrotovoala, Lurie videl príležitosť a požadoval od kapely doplatiť 1,5 milióna za svoje služby v predchádzajúcom období. Prípad sa dostal až pred súd, rozhodnutie však bolo pre Lurieho nečakane nepriaznivé. Keďže Lurie súd dokázateľne zavádzal, dostal príkaz vyplatiť kapele odškodné 1,04 milióna. Amy a Evanescence sa z týchto peňazí príliš netešili, keďže väčšina z nich išla obratom na úhradu súdnych trov. Nuž, musia zarábať inak, fešáci rockerskí…

Máte aj vy nejaké šťavnaté informácie o Amy Lee, alebo kapele Evanescence? Neváhajte a dajte nám vedieť v komentároch nižšie.